Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Aparaty ortodontyczne to z reguły wyjmowane konstrukcje, które mają miękką plastikową podstawę, a także metalowe elementy - haczyki, łuki, sprężyny i śruby. Zostały stworzone w taki sposób, że baza ściśle przylega do podniebienia lub dziąseł, a metalowe klipsy pewnie trzymają konstrukcję w ustach.

Budowa

Najbardziej kluczowym elementem tych płytek jest śruba, która znajduje się w środku polimerowej podstawy. To on zapewnia regulację wielkości aparatu, a także siłę nacisku na zęby i kość szczęki. Dzięki temu można znacznie rozszerzyć szczękę i jednocześnie przesunąć część zębów lub odwrotnie, zmniejszyć rozmiar szczęki. Jednocześnie haczyki pełnią funkcję regulacji całej konstrukcji, a metalowy łuk pozwala na ustalenie zębów w określonej pozycji. Wskazaniem do noszenia aparatu ortodontycznego jest

• korekta kształtu żuchwy lub żuchwy,

• spowolnienie lub przyspieszenie rozwoju szczęki, wzrostu niektórych zębów,

• utrzymywanie zębów w prawidłowej pozycji,

• zmiana położenia siekaczy,

• rozciąganie lub zwężanie podniebienia

Najlepszy efekt uzyskuje się u dzieci. Sam aparat może mieć różną konstrukcję:

• klasyczne płytki: wyposażone w haczyki i metalowe łuki służą do korekcji ustawienia zębów,

• płytki z aktywnymi śrubami do rozszerzania lub zwężania szczęk,

• talerze chroniące przed złymi nawykami,

• płytki ze sztucznymi zębami, które uzupełniają ubytki w uzębieniu.

Zalety

Współcześnie aparaty ortodontyczne noszą jednakowo dzieci jak też osoby dorosłe. Największą ich zaletą jest to, że są w stanie bardzo skutecznie poprawić estetykę zgryzu. Dodatkowo ich funkcją jest redukcja stłoczeń, wyrównanie linii zębów, a w efekcie znaczna i przede wszystkim widoczna poprawa linia twarzy oraz samego uśmiechu. Zalety noszenia aparatu nie ograniczają się jedynie do estetycznych korzyści. Właściwe korzystanie z urządzenia ma też pozytywny wpływ na zdrowie użytkownika. Sama redukcja stłoczeń i prawidłowe ustawienie zębów w łuku – to łatwiejsze utrzymanie codziennej higieny w jamie ustnej. Prawidłowe czyszczenie szkliwa w znaczącym stopniu pozwala nam uniknąć ryzyka pojawienia się próchnicy. Kiedy zęby są równomierne, a tym samym mają to samo obciążenie, to chronią przyzębie przed urazami zgryzowymi. Ostatecznie aparat ortodontyczny może nas ochronić przed poważnymi schorzeniami i chorobami. Chodzi np. o choroby stawów skroniowo – żuchwowych. Zastosowanie – zwłaszcza w młodym wieku aparatu ortodontycznego pozwala uchronić daną osobę przed bólami głowy w przyszłości oraz kręgosłupa. Bardzo często takie przypadłości pojawiają się u osób, które mają zaburzenia w stawach skroniowo – żuchwowych. Nie można też zapomnieć o pozytywnych aspektach, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Spożywanie posiłków, a nawet mówienie jest dużo prostsze w przypadku właściwego ustawienia żuchwy. Wygląd oraz codzienne funkcjonowanie jest o wiele prostsze w przypadku, gdy możemy pochwalić się regularnym i ładnym uśmiechem.

Wymagane jest noszenie aparatu od 3-4 godzin dziennie do całego dnia - wszystko zależy od stopnia patologii i potrzeby oddziaływania na układ szczęk.