Jaki jest najlepszy wiek na założenie aparatu ortodontycznego?

Jednym z pytań, przed którym staje wiele osób, zwłaszcza rodziców, jest pytanie, w jakim wieku najlepiej nosić aparat ortodontyczny? Zbyt wczesne założenie aparatu może skutkować koniecznością dalszego leczenia w późniejszym okresie życia; zbyt późne założenie aparatu może spowodować konieczność noszenia go przez dłuższy okres czasu lub przysporzyć dodatkowych problemów w i tak już pełnym złości wieku nastoletnim.

Nie ma uniwersalnej, właściwej odpowiedzi na to pytanie, ale możemy skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia i udzielić kilku rad dotyczących czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o najlepszym wieku dla aparatu ortodontycznego.

Wczesna interwencja: Wiek 7-9 lat

Zalecamy, aby dziecko zostało poddane ocenie pod kątem noszenia aparatu ortodontycznego już w wieku 7 lat. Nie oznacza to, że aparat zostanie zastosowany tak wcześnie, ale może dać Ci mapę drogową tego, jak może wyglądać przyszłe leczenie.

W wieku 7 lat większość zębów mlecznych zaczyna wychodzić i ortodonta może uzyskać dobre wyczucie tego, jak będzie wyglądało ustawienie zębów stałych. W niektórych przypadkach, jeśli dziecko ma trudności z mówieniem lub jedzeniem z powodu złego ustawienia zębów, na tym etapie można zastosować aparat ortodontyczny lub częściowe wyrównanie zębów.

Dziecko jest również kandydatem do wczesnego założenia aparatu ortodontycznego, jeśli ma wystające zęby, zgryz krzyżowy lub stłoczenie zębów. Wczesne wychwycenie i leczenie tych objawów może zapobiec pogorszeniu się ich stanu w miarę wyrzynania się zębów stałych.

aparat na zęby

Jeśli Twoje dziecko potrzebuje aparatu ortodontycznego w młodym wieku, bądź przygotowany na to, że pomożesz mu o niego dbać. Noszenie aparatu ortodontycznego może stanowić cenną lekcję samoopieki, ale może wymagać dodatkowej interwencji do czasu ukształtowania się dobrych nawyków.

Najlepszy czas leczenia: wiek 10-14 lat

Większość dzieci noszących aparaty ortodontyczne rozpoczyna leczenie w wieku od 10 do 14 lat. W tym wieku zęby mleczne całkowicie wypadły, a szczęka jest na tyle stabilna, że można ją poddać długotrwałemu leczeniu ortodontycznemu.

Aparaty ortodontyczne występują w kilku odmianach, od tradycyjnych metalowych zamków po ceramiczne i niewidoczne aparaty typu aligner. To, co kiedyś było piętnem związanym z noszeniem aparatu ortodontycznego, zostało w dużej mierze wyeliminowane ze względu na powszechność noszenia aparatów wśród nastolatków, ale ważne jest, aby porozmawiać z dzieckiem o zmianach w jego wyglądzie, które nastąpią w wyniku noszenia aparatu.

W przeciwieństwie do małych dzieci, nastolatki i nastolatki powinny być na tyle dojrzałe i odpowiedzialne, aby samodzielnie radzić sobie z aparatem ortodontycznym przy niewielkiej interwencji rodziców. Średni czas noszenia aparatu ortodontycznego w tym wieku wynosi od półtora roku do dwóch lat.

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, prawdopodobnie konieczny będzie aparat retencyjny, aby utrzymać zęby w ich prawidłowym ustawieniu i zapobiec dodatkowemu leczeniu w późniejszym czasie.

Starsze opcje: Wiek 14+

W przeciwieństwie do tego, co mogłoby się wydawać, nigdy nie jest się za starym na aparat ortodontyczny! Wielu dorosłych nie miało dostępu do ortodoncji w dzieciństwie lub zwlekało z założeniem aparatu z innych powodów.

Pomyśl o zębach w taki sam sposób, jak o każdej innej kości w Twoim ciele. Co prawda przestają one rosnąć pod koniec okresu dojrzewania, ale nadal można je korygować przez całe życie. Jeśli złamiesz rękę, może się ona zagoić i zostać ponownie umieszczona na swoim miejscu za pomocą gipsu. Nie inaczej jest z zębami.

Jako osoba dorosła, prawdopodobnie masz już ustaloną rutynę, którą trzeba będzie zmodyfikować, aby uwzględnić aparat ortodontyczny. Być może będziesz musiał zmienić swoją dietę, poranny i wieczorny plan dnia, a nawet niektóre z wykonywanych czynności.

Bez względu na to, jakie zmiany musisz wprowadzić, pamiętaj, że są to krótkoterminowe wyrzeczenia, które przynoszą długoterminowy zysk w postaci pewności siebie i zdrowia zębów. Noszenie aparatu ortodontycznego przez kilka lat może uchronić Cię przed poważniejszymi problemami stomatologicznymi.