Pomocy! Połknęłam mój aparat ortodontyczny

"Pomocy! Połknąłem moją klamrę aparatu ortodontycznego." Nie jest to coś, co słyszy się codziennie, ale obawy, które słyszymy od wielu osób, gdy rozpoczynają leczenie ortodontyczne.

Być może nawet widziałeś niedawną historię o kobiecie w Australii, która miała kawałek drutu ortodontycznego usuniętego z jej jelita 10 lat po tym, jak jej aparat ortodontyczny usunięty.

To wystarczy, aby każdy miał lekką paranoję na punkcie przypadkowego połknięcia kawałka swojego aparatu ortodontycznego.

Na szczęście, jest to jedna z tych rzeczy, o których łatwiej powiedzieć niż zrobić. Szanse na przypadkowe połknięcie kawałka aparatu ortodontycznego są rzadkie, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z tym poradzić, jeśli tak się stanie.

Jak dochodzi do połknięcia części aparatu ortodontycznego?

Istnieje kilka sposobów, w jakie zamki lub druty aparatu ortodontycznego mogą oderwać się w jamie ustnej. Jeśli próbujesz samodzielnie wyregulować poluzowany wspornik, możesz go odłamać i połknąć, zanim zorientujesz się, co się stało.

Do połknięcia może dojść również w wyniku urazu zębów, który wystąpił podczas noszenia aparatu ortodontycznego. W takim przypadku prawdopodobnie konieczna będzie konsultacja z dentystą i/lub ortodontą w celu uzyskania pomocy doraźnej po wystąpieniu urazu.

W rzadkich przypadkach zamki mogą być niewłaściwie obsługiwane, gdy pacjent znajduje się na fotelu u ortodonty, który dokonuje regulacji lub wymiany aparatu. Jeśli tak by się stało, ortodonta jest właśnie tam, aby pomóc w jakikolwiek sposób potrzebne.

aparat na zęby

Ryzyko przypadkowego połknięcia nie dotyczy tylko aparatów ortodontycznych. Pacjenci połykają korony tymczasowe, metalowe wypełnienia i inne przedmioty związane z uzębieniem. We wszystkich przypadkach obowiązują te same zasady dotyczące tego, czy należy szukać pomocy medycznej.

Nie panikuj, jeśli połkniesz część swojego aparatu ortodontycznego

Połknięcie wspornika aparatu ortodontycznego lub drutu może wydawać się tragiczną sytuacją, ale w większości przypadków nie jest to aż tak poważne, jak twierdzi dr Budi Kusnoto.

Kusnoto powiedział, że metal sam przemieści się przez organizm w ponad 90 procentach przypadków. Ludzki przewód pokarmowy ma wystarczająco dużo kwasowości, aby rozpuścić małe kawałki metalu w ciągu kilku minut.

Wszystko, co pozostanie, zostanie wydalone w ciągu jednego dnia lub tak po połknięciu. Jedzenie pokarmów o dużej zawartości błonnika, takich jak kukurydza i chleb, może pomóc w tym procesie.

"Tak długo, jak to nie zostanie przemieszczone w płucach, większość czasu to przejdzie przez" Kusnoto powiedział. "Zwłaszcza jeśli jest to nienaostrzony mały metal, taki jak jeden kawałek aparatu ortodontycznego".

Ludzki przewód pokarmowy ma kwasowość 1,5 - 4,0 w skali pH. Jest to część ciała, w której zachodzi "predestynacja", a żołądek wykorzystuje kwas solny i pepsynę do rozkładu pokarmu. Połknięty wspornik aparatu ortodontycznego lub drut stałby się częścią tego procesu.

Kiedy należy szukać pomocy

Jeśli połkniesz klamrę, drut lub gumkę i zauważysz, że masz trudności z oddychaniem, może to oznaczać, że kawałek został złapany w płucach. W takim przypadku należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

Po otrzymaniu wyników badania rentgenowskiego lekarz określi odpowiedni sposób postępowania w celu usunięcia przedmiotu i powiadomi ortodontę o zaistniałej sytuacji. Może być konieczne, aby odwiedzić ortodontę na wymianę po element jest bezpiecznie usunięty.

Wzdłuż tych samych linii, należy zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi ból brzucha po połknięciu klamry. Może to oznaczać, że jest on złapany w przewodzie pokarmowym i nie przejdzie bez interwencji medycznej.

Według badań opublikowanych w Science Direct, operacja jest wymagana w mniej niż 1 proc. takich przypadków. Nawet jeśli operacja jest konieczna do usunięcia klamry, nie jest ona na tyle duża, aby spowodować trwałe uszkodzenie ciała.