Ile nosi się aparat ortodontyczny?

Pewnie każdy kto decyduje się na leczenie ortodontyczne zastanawia się ile będzie ono trwało. W końcu jest to trudny okres, gdy trzeba trochę zmienić dietę i nawyki. Dodatkowo do tego dochodzą również regularne wizyty kontrolne u ortodonty. Nic więc dziwnego że czas noszenia aparatu jest męczący dla wielu pacjentów.

Ile więc musimy taki aparat nosić? Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?

Zakłada się, że takie leczenie zajmuje od 12 do 18 miesięcy. Jest to więc dość długi okres, ale trzeba pamiętać, że zęby zmieniają swoją pozycje powoli. To musi trochę trwać. Indywidualny czas noszenia aparatu jest zróżnicowany i wiele czynników na niego wpływa. Znacznie będzie miał tutaj wiek. U dzieci aparat nosi się krócej, ponieważ ich żeby dużo bardziej poddają się uciskowi. W przypadku osób dorosłych czas leczenia będzie dłuższy, dlatego trzeba się nastawić na to, że noszenie aparatu będzie dość długie. Maksymalny czas leczenia może wynieść nawet 3 lata. Bardzo często po aparacie stałym jeszcze jakiś czas należy nosić aparat retencyjny, który utrwala efekty, ale wydłuża leczenie.

Wiek pacjenta

Wiek pacjenta tak jak zostało wspomniane ma kluczowe znaczenie i decyduje o tym ile trwa leczenie. Mimo, że nie ma przeszkód, by korygować zgryz nawet u seniorów, ale ten proces będzie trwał u starszych znacznie dłużej niż u dzieci. Dzieje się tak dlatego, że u dorosłych struktury kostne i ich wzrost są zakończone. Aparat długo musi wywierać siłę, by zęby się przesuwały.

Zdiagnozowana wada zgryzu

Na to jak długo będzie prowadzone leczenie wpływ ma również to jaka będzie wada zgryzu. To ile trzeba nosić aparat będzie uzależnione od tego jak poważne są problemy, które o tym decydują. Dlatego długość leczenia musi być kwestią indywidualnie ustalaną. Pacjent, który chce wiedzieć jak długo będzie miał aparat powinien o to zapytać po tym jak już będzie wykonana dla niego diagnostyka.

Rodzaj używanego aparatu

Obecnie możemy także mówić o różnych rodzajach stosowanych aparatów, dlatego to jaki aparat będzie się stosować jest także istotne. Poza aparatami klasycznymi metalowymi pojawiają się także nowoczesne spersonalizowane aparaty. TE drugie są wykonane indywidualne dla pacjenta, zamki są dopasowane do zębów i dzięki temu czas leczenia jest też minimalizowany. Ortoodonta, który u danej osoby prowadzi leczenie będzie mógł określić ile będzie trzeba nosić spersonalizowany aparat.

Regularne wizyty kontrolne u ortodonty

W trakcie leczenia konieczne są wizyty u ortodonty, które będą miały charakter kontrolny. Warto o nich pamiętać, ponieważ to czy będą to rzeczywiście regularne wizyty również może mieć wpływ na długość leczenia. Chodzi o to, że aparat musi być regulowany. Jeśli pacjent nie będzie się pojawiał na wizytach to nie będzie tej regulacji, a to może dalej decydować o tym, że leczenie będzie przedłużone. Trzeba więc zdać sobie sprawę z tego, że noszenie aparatu zawsze ma charakter długotrwały a ostatecznie to ile będzie trwało jest wynikiem wielu różnych czynników, dlatego każdy pacjent powinien o tym rozmawiać bezpośrednio ze swoim ortodontą.