Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparaty ortodontyczne stosuje się jako sposób na to, by wyprostować i wprowadzić zęby do łuku oraz ustawić odpowiednio względem żuchwy. Jeśli kogoś czeka leczenie ortodontyczne warto wiedzieć jakie są rodzaje aparatów i jak działa aparat, który zakłada się na żeby. Mamy tutaj kilka ważnych informacji.

Stałe i ruchome – rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty dzieli się na stałe i wyjmowane. Ruchome można wyciągać i zakładać i to na pewno ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. To aparaty stosowane powszechnie i małych dzieci, gdzie zgryz się jeszcze rozwija. U dorosłych stosuje się je jedynie do niewielkich wad zgryzu.Aparaty stałe są zakładane i zdejmowane przez ortodontów. Ich zastosowanie pozwala eliminować poważne wady zgryzu u młodzieży oraz dorosłych, gdzie pojawiły się już wszystkie zęby. Każdy stały aparat pozwala precyzyjnie przesuwać zęby a to nie jest możliwe przy zdejmowanych aparatach.

Jak działa ruchomy aparat ortodontyczny?

Ruchomy aparat składa się z płytki akrylowej oraz stalowego drutu. Źródłem siły są tutaj śruba oraz sprężyna zatopiona w płytce, które mają odpowiednie parametry. Kluczem jest śruba, którą można rozkręcić i to w ten sposób oddziałuje się na zęby. Aby leczenie było efektywne trzeba regularnie z aparatu korzystać.

Jak działa stały aparat ortodontyczny?

Standardowy, a więc stały aparat składa się z zamków i pierścieni, które przykleja się do powierzchni zębów. Źródłem siły jest tutaj drut mocowany do zamków z pomocą ligatur. Dzięki temu, że wywiera nacisk dochodzi do przemieszczania się zębów w obrębie kości. Jednocześnie dochodzi też do zmian w koci zębodołu. W miejscu, gdzie ząb jest przesuwany dochodzi do stopniowego zanikania tkanki kostnej. Proces wprowadzania zębów do łuku jest długi. Jeśli pacjent ma zakładany stały aparat musi mieć dużo cierpliwości, ponieważ będzie go trzeba nosić nawet przez 2 lata. W przypadku stwierdzenia przodo albo tyłozgryzu będzie trzeba dodatkowo stosować także ruchome elementy w postaci wyciągów ortodontycznych. W odróżnieniu od aparatu ruchomego ten stały pracuje cały czas. Pacjent nie ma możliwości usunięcia go na czas jedzenia a to sprawia, że efekty będą też większe. Natomiast jednocześnie trudniej utrzymać higienę jamy ustnej z takim aparatem.

Działanie aparatu ortodontycznego a wizyty kontrolne

Jeśli ortodonta zdecydował o korygowaniu wad zgryzu ze stałym aparatem będzie trzeba co kilka tygodni pojawić się na wizycie kontrolnej. Celem będzie sprawdzenie postępów w leczeniu w oparciu o modele diagnostyczne. Jeśli będzie taka potrzeba ustawienia aparatu będą modyfikowane. Wizyty kontrole muszą się także odbywać w przypadku pacjentów z ruchomym aparatem. W tym przypadku jednak wizyty są rzadsze. Działanie aparatu musi być regularnie kontrolowane, dlatego o wizytach nie można zapominać. Jeśli pacjent takie wizyty będzie opuszczał musi się liczyć z tym, że leczenie będzie się w czasie przeciągać, ponieważ zmiany w ustawieniach aparatu są koniecznością, by poprawiać efektywność leczenia.