10 wskazówek jak zmniejszyć ból aparatu ortodontycznego

Decyzja o zainwestowaniu w aparat ortodontyczny jest bardzo ważna. W końcu jej efektem będzie piękny, zdrowy uśmiech. Jednakże, po drodze możesz doświadczyć pewnych niekomfortowych momentów, zwłaszcza po dostosowaniu drutów aparatu. Dobrą wiadomością jest to, że ból aparatu jest zazwyczaj tymczasowe i mogą być traktowane.

Przez cały okres leczenia ortodontycznego, wizyty kontrolne z ortodontą co cztery do sześciu tygodni są koniecznością, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Wizyty te umożliwiają ortodoncie monitorowanie postępów i regulację drutów. Regulacja drutów może obejmować dokręcanie, zginanie, a nawet wymianę drutów, w zależności od potrzeb. Gdy druty są regulowane, dodatkowe ciśnienie na dziąsła i zęby może powodować pewne podrażnienie i dyskomfort.

10 zaleceń dotyczących zmniejszenia bólu związanego z aparatem ortodontycznym

Istnieje kilka łatwych i skutecznych sposobów na zmniejszenie bólu i dyskomfortu związanego z aparatem ortodontycznym. Poniżej przedstawiamy listę 10 zaleceń.

Okłady z lodu lub zimne jedzenie i napoje

Lód zadziała na Twoje usta tak samo jak na inne zranione części ciała. Jeśli Twoje usta są obolałe po zaciśnięciu aparatu ortodontycznego, spróbuj nałożyć na ten obszar zimny okład, zjeść lody lub inne zimne jedzenie. Okłady z lodu i zimna żywność mogą pomóc zmniejszyć ból, obrzęk i stan zapalny, a także złagodzić ból.

Płukanie/wypłukiwanie słoną wodą

W niektórych przypadkach na policzkach i dziąsłach mogą pojawić się owrzodzenia, ponieważ dostosowują się one do aparatu ortodontycznego. Płukanie przez zaledwie 60 sekund ciepłą słoną wodą może zmniejszyć podrażnienie i złagodzić ból.

Bardziej miękka żywność

Po zaciśnięciu aparatu Twoje dziąsła i zęby najprawdopodobniej staną się wrażliwe. Może to sprawić, że spożywanie niektórych pokarmów będzie bolesne. W związku z tym dobrze jest unikać chrupiących lub twardych pokarmów, takich jak surowe warzywa i chipsy. Zamiast tego należy wybierać bardziej miękkie pokarmy i napoje, takie jak smoothie, jogurt, zupy i puree ziemniaczane. Po ustąpieniu bólu można powrócić do normalnych nawyków żywieniowych.

Masowanie dziąseł

Podobnie jak masaż może złagodzić ból mięśni w innych częściach ciała, masowanie dziąseł palcami może pomóc złagodzić ból. Jeśli dziąsła są spuchnięte, może to również pomóc w rozluźnieniu tkanki, dzięki czemu nowo zaciśnięty aparat ortodontyczny będzie nieco wygodniejszy.

ortodonta

Ochraniacz na zęby

Ochraniacz na zęby może być niezwykle skuteczny, jeśli chodzi o ochronę miękkich tkanek jamy ustnej przed aparatem ortodontycznym. Podczas gdy zdecydowanie należy je nosić podczas uprawiania sportu lub aktywności fizycznej, mogą one być również korzystne, jeśli zamki lub druty powodują owrzodzenia lub dyskomfort na policzkach lub w innych częściach jamy ustnej.

Zamrożone pierścienie na ząbkowanie

Chociaż możesz myśleć, że pierścienie na ząbkowanie są tylko dla ząbkujących dzieci, faktem jest, że mogą one być przydatne, jeśli chodzi o radzenie sobie z bólem aparatu ortodontycznego, jak również. Pierścienie na ząbkowanie są jeszcze bardziej skuteczne, gdy je zamrozisz. Po zamrożeniu wystarczy włożyć jeden do ust i delikatnie żuć go w miejscu, które najbardziej boli. Przenieś go na każdy z bolących obszarów, aż do ustąpienia bólu i dyskomfortu.

Wosk ortodontyczny

Jeśli zaczniesz doświadczać podrażnień na wewnętrznych policzkach, dziąsłach, a nawet wargach z powodu aparatu ortodontycznego, pomocny może okazać się wosk ortodontyczny. Wosk ten nakłada się na metal, aby zmniejszyć podrażnienia, jakie powoduje on po wewnętrznej stronie jamy ustnej.

Miejscowe środki znieczulające

Jeśli ból występuje w określonych obszarach jamy ustnej, należy rozważyć wypróbowanie miejscowego środka znieczulającego, takiego jak Orabase lub Orajel. Tego rodzaju żele dostępne bez recepty są często stosowane do znieczulania dziąseł ząbkujących dzieci, aby zmniejszyć ból związany z ząbkowaniem i ułatwić im zasypianie. Upewnij się, że stosujesz je tylko zgodnie z zaleceniami, ale może to być całkiem skuteczna metoda na zmniejszenie bólu aparatu ortodontycznego.

Poduszka grzewcza

Jeśli masz ból w szczęce lub wokół szczęki, to można również użyć poduszki grzewczej, aby spróbować zmniejszyć ból. Jeśli nie masz poduszki grzewczej, możesz uzyskać takie same efekty stosując ciepły ręcznik. Jest to szczególnie korzystne, jeśli odczuwasz ból nie do zniesienia, a lód lub zimne jedzenie nie pomogły. Być może trzeba będzie użyć poduszki grzewczej kilka razy dziennie, aby osiągnąć ulgę od bólu aparatu ortodontycznego.

Leki przeciwbólowe bez recepty

W niektórych przypadkach dziewięć powyższych pomysłów po prostu nie zapewni potrzebnej ulgi. Jeśli tak jest, to możesz rozważyć wypróbowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, takich jak ibuprofen. Pamiętaj, aby zapytać swojego dentystę lub lekarza o właściwą dawkę i zażywaj je tylko wtedy, gdy nic innego nie działa.

Po dopasowaniu aparatu ortodontycznego może wystąpić pewien dyskomfort. Chociaż jest on różny dla każdego, niektórzy ludzie mają z nim trudniej niż inni. Pamiętaj, że dyskomfort zniknie, gdy Twoje usta dostosują się do aparatu lub nowych ustawień drutu. W końcu, masz zamiar mieć piękny, zdrowy uśmiech, który sprawi, że wszystkie dyskomfortu warto.