Jak wygląda prostowanie zębów?

Krzywe zęby powodują wiele niedogodności. Dana osoba wstydzi się uśmiechać, rozmawiać, a w dłuższej perspektywie może mieć problemy ze zdrowiem. Współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości rozwiązania, jeśli chodzi o wyrównanie zębów za pomocą aparatów ortodontycznych i innych metod.

Licówki

Drobne nieprawidłowości, takie jak nieregularny kształt, skrzywienie zębów, wystające z uzębienia można korygować licówkami. Nakłady są wykonane z ceramiki i mają grubość około 0,5 milimetra. Jednocześnie płytki są tak mocne, że mogą wytrzymać pełne obciążenie podczas żucia. Licówki tworzone są indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie wycisków, dzięki czemu dokładnie dopasowują się do kształtu zęba i wyglądają naturalnie. Odcień nakładki dobierany jest w zależności od koloru emalii. Do montażu licówek wymagane jest toczenie zęba, czyli usunięcie górnej warstwy tak, aby nakładka nie wystawała poza granice uzębienia. Jednak to nie jest bolesne i bezpieczne - ząb pod płytką nie ulega zniszczeniu. Na zębach żujących nie zakłada się licówek, możliwe jest jedynie wyrównanie zębów przednich - w strefie uśmiechu.

Aligners

W przypadku poważnych patologii i poważnych wad zgryzu istnieje tylko jedna alternatywa dla aparatu ortodontycznego - alignery. Silikonowe ochraniacze na zęby radzą sobie w trudnych przypadkach. Okres ich noszenia wynosi od sześciu miesięcy do dwóch lat. W przypadku leczenia alignerami lekarz przeprowadza diagnostykę i pobiera wyciski, które trafiają do pracowni dentystycznej. Przy pomocy programu ortodonta wylicza cały proces leczenia - już na konsultacji pacjent może zobaczyć trójwymiarowy model przyszłego uśmiechu. Produkcja czapek jest zautomatyzowana. Pacjent otrzymuje sparowane zestawy na cały okres leczenia i samodzielnie je wymienia co dwa tygodnie, nie tracąc czasu na wizyty w poradni.

Aparat na zęby

Aparaty na zęby to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod prostowania zębów na rynku. Aparaty to zestaw struktur prostujących, które są projektowane i produkowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Aparaty stopniowo przesuwają zęby pacjenta w kierunku wskazanym przez dentystę lub ortodontę. Aparat na zęby jest widoczny, ale istnieją już modele wykonane z przezroczystego plastiku, który wygodnie otacza zęby. Aparat ortodontyczny to najczęściej zalecana metoda prostowania zębów. Zwykle składają się z czterech części: samych zamków (zszywek), elementów mocujących (pierścieni), łuku drucianego i elastycznej ligatury. Połączenie tych elementów wywiera nacisk na zęby, przemieszczając je w określonym kierunku, w wyniku czego zęby z czasem przyjmują prawidłowe położenie.

Kosmetyczne konturowanie zębów

Jeśli zęby są zdeformowane, co niekoniecznie musi oznaczać skrzywienie, kosmetyczne konturowanie lub korekta kształtu zębów może być najlepszą metodą prostowania. Ta procedura jest zwykle wykonywana podczas jednej wizyty i trwa mniej niż 30 minut. W trakcie zabiegu stomatolog zmienia kształt i długość kłopotliwych zębów. W niektórych przypadkach koryguje się również położenie takich zębów, aby uzyskać bardziej atrakcyjny wygląd. Stomatolog delikatnie przetwarza zęby, usuwając szkliwo szlifierką lub laserem. Usunięcie szkliwa prowadzi do korekty kształtu przetwarzanego zęba. Po uzyskaniu pożądanego kształtu powierzchnia zęba zostaje wygładzona i wypolerowana.