Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Coraz więcej osób korzysta z wyjmowanych aparatów ortodontycznych, w celu wyrównania krzywych zębów. Właściwe czyszczenie i pielęgnacja są ważne dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Tak jak płytka nazębna gromadzi się na zębach, może również gromadzić się na aparacie ortodontycznym. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji wyjmowanego aparatu ortodontycznego.

Nie używaj pasty do zębów

Zęby i aparaty ustne są wykonane z różnych „materiałów”, dlatego należy je czyścić inaczej. Pasta do zębów jest w rzeczywistości ściernym środkiem czyszczącym - zawiera ziarniste cząsteczki, które pomagają usuwać bakteryjny biofilm (płytkę nazębną) i resztki jedzenia z zębów. Ponieważ zęby pokryte są szkliwem, najtwardszą substancją w ludzkim ciele, mogą one wytrzymać działanie ścierające. Aparat ortodontyczny szybko ulegnie zużyciu. Pasta do zębów tworzy mikro rysy w materiale, które gromadzą bakterie. Może to ostatecznie spowodować nieprzyjemne zapachy i przebarwienia.

Używaj płynu do mycia naczyń lub mydła do rąk i ciepłej wody

Zwykłe mydła domowe są znacznie łagodniejsze i doskonale nadają się do czyszczenia, szczególnie jeśli używasz jednego ze środkiem przeciwbakteryjnym. Wystarczy użyć miękkiej szczotki. Możesz również użyć past i środków czyszczących do protez dentystycznych, które nie są ścierne, ale są droższe niż zwykłe mydło w płynie, które jest równie dobre. Po wyszczotkowaniu urządzenia dobrze je wypłucz.

Kup szczoteczkę tylko do urządzenia

Będziesz nakładać mydło na tę szczoteczkę, więc nie powinieneś stosować tej samej szczoteczki, którą używasz do mycia zębów. Możesz użyć do tego miękkiej szczoteczki do zębów lub szczoteczki do paznokci. Możesz też kupić szczoteczkę stworzoną specjalnie do czyszczenia protez zębowych, która jest nieco większa niż szczoteczka do zębów i ma dwie różne główki szczoteczki. Są bardzo niedrogie, dostępne w każdej aptece i mogą być używane nie tylko do czyszczenia protez zębowych, ale także do każdego aparatu ustnego.

Nigdy nie używaj bardzo gorącej wody

Gorąca woda zabije bakterie, ale zniszczy to również twoje urządzenie, ponieważ ciepło odkształca plastik. Jeśli zdeformuje się urządzenie, to zniknie też dopasowanie, a ty utracisz komfort i funkcjonalność, które powinno ci zapewnić urządzenie. W przypadku przezroczystych plastikowych nakładek, które są wytwarzane w celu stopniowego przesuwania zębów, które są przeznaczone do noszenia przez całą dobę (z wyjątkiem jedzenia), utrzymanie ich w czystości przez cały czas ma kluczowe znaczenie.

Nie używaj wybielacza

Niektórzy uważają, że wybielanie będzie dobrym sposobem na zabicie bakterii. Jednak to również spowoduje zniszczenie materiałów, z których wykonane są aparaty. Będzie również blanszować (wybielać) obszary aparatu, które są zabarwione, aby naśladować prawdziwą tkankę dziąseł. Urządzenie może również wchłaniać silny zapach wybielacza, który jest szkodliwy dla naszych zębów.

Rozważ inwestycję w myjkę ultradźwiękową

Badania naukowe wykazały, że najlepszym sposobem czyszczenia aparatu ustnego jest użycie myjki ultradźwiękowej - małego, umieszczonego na blacie urządzenia, które jest sprzedawane w wielu sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Czyści, emitując wibracje dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które dostają się do wszystkich małych szczelin.