Kiedy założyć aparat ortodontyczny? Wskazania i przeciwwskazania

Aparaty ortodontyczne to sposób na to, by poradzić sobie z wadami zgryzu, które często są nie tylko problemem estetycznym, ale również mają wpływ na rozwój mowy czy kształt twarzy. W zależności od wieku pacjenta i typu wady można będzie stosować różne rodzaje aparatów. Na czym polega takie leczenie i kiedy powinno się aparat założyć?

Kiedy pojawiła się ortodoncja

Trzeba podkreślić, że ortodoncja nie jest wymysłem naszych czasów. Już w starożytnym Rzymie wiadomo, że podejmowano próby prostowania zębów. W czasach przed naszą erą wykonywano wiele takich zabiegów, które znamy ze współczesnego leczenia zębów. Uzupełniano ubytki, usuwano kamień nazębny. Zazwyczaj zabiegi miały funkcję estetyczna, natomiast nie myślano tutaj o działaniach, które mają mieć wpływ na sprawność przegryzania pokarmów z kolei aparaty znane nam współcześnie pojawiły się w wieku XVIII. We współczesnej ortodoncji możemy zauważyć, że duże znaczenie ma między innymi estetyczny kierunek regulowania wad zgryzu. Nowoczesne aparaty jakie obecnie się stosuje są niewidoczne, często nakładane na tylne ściany zębów, a jednocześnie leczenie z ich pomocą i tak jest skuteczne.  Początki rozwoju leczenia tego typu miały miejsce na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zakładanie aparatu ortodontycznego – wskazania

Najważniejsze wskazanie do założenia aparatu to zdiagnozowana wada zgryzu. Jednocześnie trzeba oczywiście tą kwestię uszczegółowić i tutaj można mówić o różnych czynnikach, które mają wpływ na to, że ludzie decydują się na odwiedzenie gabinetu ortodontycznego i chcą zakładać aparat na zęby. Podstawowa sprawa to oczywiście widoczne wady zgryzu w tym między innymi taka wada jak tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz głęboki, stłoczenie zębów, szparowatość zębów, zatrzymany ząb. Powodem mogą być przypadki powikłań w rodzinie z wadami zgryzu.

Wiele tych powikłań jakie się pojawiają mają między innymi uwarunkowanie genetyczne

Parodontoza – nieprawidłowy zgryz, który jest często przyczyną niskiej odporności zębów, rozchwiania czy cieńszych końcówek. Wady wymowy, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym. Problemy mogą być także związane z estetyką twarzy. Pojawiają się takie problemy jak ból żuchwy, bóle głowy – nieprawidłowy zgryz może być powodem powtarzających się bólów głowy i żuchwy. W wielu przypadkach po wyregulowaniu zgryzu ten ból również zanika. Pojawia się także problem pękających, kruszących się zębów czy wypadających plomb. W przypadku dzieci problemem może być seplenienie czy też cofnięty albo wysunięty podbródek, problemy logopedyczne. Ważne będzie także to, że wady, które nie są leczone mogą powodować fizyczne uszkodzenia zębów. Często to potem wpływa na trudności z pojawieniem się zębów stałych. Kto może nosić aparat ortodontyczny?Aparaty są przeznaczone dla osób, które mają zdiagnozowaną wadę zgryzu. Najlepiej zgłosić się do gabinetu ortodontycznego i tam szukać konkretnych informacji na temat ewentualnego leczenia i decyzji czy w danym stanie uzębienia faktycznie konieczne będzie wykonanie aparatu, by wadę zniwelować.