Aparat na zęby dla dzieci - refundacja, koszt. Jaki wybrać?

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dziecko było piękne, zdrowe, szczęśliwe i oczywiście z odpowiednim zgryzem i równymi zębami. Kiedy pokazać swoje dziecko specjaliście? Co należy, a czego nie należy robić, zanim pojawią się wszystkie zęby stałe? I przede wszystkim, kiedy zdecydować się na aparat na zęby

Kiedy udać się do ortodonty

Wszystko zależy od tego, czy widzisz jakiś poważny problem, czy nie. Oczywiście rodzice nie są ekspertami, jeśli chodzi o prawidłowy zgryz, ale niektóre wady możemy zaobserwować samodzielnie. Jeśli wada zgryzu jest widoczna gołym okiem, warto skontaktować się z ortodontą w wieku 4-5 lat. W takim przypadku dziecko bardzo mocno wypycha zęby dolne do przodu tak, aby znalazły się przed zębami dolnymi (zgryz mezjalny). Powinniśmy też reagować, kiedy wręcz przeciwnie, dolna szczęka znajduje się z tyłu i bardzo opóźnia się we wzroście od górnej (zgryz dystalny), a także, gdy dolne zęby nie są w ogóle widoczne spod górnych zębów (zgryz głęboki). Wskazaniem jest twarz asymetryczna - gdy żuchwa przesunięta w jedną stronę (zgryz krzyżowy). Jeśli sytuacja jest naprawdę trudna, a leczenie jest już wskazane w wieku 3-5 lat (nie zdarza się to często), można zastosować aparat na zęby lub trenażery (alignery). Głównym celem stosowania takich urządzeń jest korekcja wad zgryzu, lekkie ustawienie zębów. Urządzenie na jedną szczękę jest zwykle używane przez około 6 miesięcy. Następnie, aby utrzymać efekt, konieczne może być noszenie go przez noc przez kolejne 4-6 miesięcy. Dwie szczęki są używane dłużej - do 8-12 miesięcy. W przypadku niektórych urządzeń trzeba raz w miesiącu odwiedzać lekarza, przy innych - rzadziej. Specjalista ocenia zachodzące zmiany i w razie potrzeby aktywuje poszczególne elementy.

Koszty

Aparat na zęby może kosztować nawet do 15 tysięcy złotych. Oprócz tego musimy się liczyć z wydatkami, które obejmują wizyty u ortodonty. Na szczęście większość rodziców może liczyć na świadczenia, które oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

To ile zapłacimy za aparat na zęby, zależy od jego konstrukcji. Wyróżnia się aparaty stałe oraz ruchome. Ich cena jest też zależna od materiału, z jakiego zostały zrobione oraz montażu. Do 12 roku życia dziecka możemy liczyć na gwarantowane leczenie w przypadku ruchomego aparatu jednakowo jednoszczękowego jak też dwuszczękowego. Refundacji podlega też sam przebieg leczenia do 12 roku życia. Tu jednak musimy się liczyć z zastrzeżeniem, że wizyta nie może być częstsza niż 12 razy w danym roku kalendarzowym. Do ukończenia 12 roku życia dziecka możemy też starać się o refundacje, jeśli chodzi o zdjęcie pantomograficzne z opisem - dwa razy w trakcie całego leczenia ortodontycznego, a także ortodontyczny rentgenogram głowy. Bezpłatnie wykonany też analizy telerentgenogramu - do ukończenia 12. roku życia oraz wycisk jednej szczęki dla diagnozy, planowania i kontroli. Jeśli chodzi o stałe aparaty na zęby, to na tą chwilę nie jest to usługa refundowana. Jednak eksperci i zespół doradczy pracują już dziś nad rozwiązaniem, które ma na celu zmiany w prawie w zakresie refundacji leczenia tego typu aparatem.