Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Większość osób kojarzy leczenie ortodontyczne oczywiście z noszeniem aparatu. Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczy jego wybrania. Pacjenci obawiają się, że nie będą dobrze wyglądać i będzie to powodowało u nich dyskomfort. Tymczasem nowoczesna ortodoncja daje nam sporo możliwości i często z ortodontom można zaplanować takie działania i potem wybrać odpowiedni aparat. Warto sprawdzić jaki wybór obecnie jest dostępny.

Aparat jest metodą leczenia wad zgryzu. Przy odpowiedniej aktywacji przez lekarz będzie działał siłą, która ma wpływ na kości i zęby. Ortodonci mają do dyspozycji wiele technik i aparatów jakie mogą w leczeniu zastosować. Wśród metod jakie można wykorzystywać znajduje się ta zakładająca rozbudowę łuków zębowych. Ta technika pozwala rozbudować je w trzech kierunkach, dzięki czemu można uzyskać piękny uśmiech bez usuwania zdrowych zębów. Możliwości jeśli chodzi o leczenie są różne i tak naprawdę kluczowe będzie ich indywidualne dopasowanie do pacjenta. Zanim pacjent będzie miał założony aparat stały powinien omówić odpowiedni wybór zamków. Na ty polu mamy do wyboru różne możliwości Tradycyjne stałe aparaty są zbudowane z zamków – małych klamerek, które są precyzyjnie naklejane na każdy ząb, drutu, który jest mocowany do zamków i ligatur, gumek, które mocują drut do zamków. Zamki mogą być stalowe, ale mogą być wykonane również z porcelany, kryształu, co często jest ważne dla dorosłych pacjentów. Jeśli chodzi o dzieci stosuje się gumki w różnych kolorach, by w ten  sposób zachęcić je do noszenia aparatu.

Aparaty stałe samoligaturujące – to nowoczesny typ aparatów stałych. Są one również zbudowane z zamków, ale wyposażonych w specjalne klapki, które trzymają łuk w zamku, dzięki czemu nie będą stosowane gumki. Zamki mają tutaj nieduży rozmiar, są zaokrąglone i mniej odstają od zęba, będą miały bardziej płaski kształt. Dzięki temu będą one bardziej komfortowe. Specyficzna budowa zamka, klapki zamiast gumki sprawiają, ze drut przebiega luźno w zamku i tarcie będzie mniejsze. Dzięki temu również łuki są cieńsze, stosowane siły będą delikatniejsze a ból mniejszy i wizyty kontrolne również będą rzadziej konieczne. Taki aparat sprawia, że leczenie będzie również krótsze. Dodatkowo taki aparat sprawia, ze również higiena jamy ustnej staje się łatwiejsza.

Aparaty stałe lingwalne – nazywane językowymi, ponieważ zamki znajdują się po wewnętrznej stronie zębów od strony języka i prawie ich nie widać. Jest to opcja właściwa dla tych osób, które z jakiegoś powodu nie mogą mieć takiego aparatu, który będzie widoczny. Zamki są tutaj projektowane indywidualnie i zawsze dopasowane do pacjenta, a odlewa się je ze stopu złota i irydu. Alternatywą dla tych aparatów z zamkami będą szyny prostujące które są nowoczesną metodą korygowania wad zgryzu z pomocą przeźroczystych nakładek. Nakładki projektowane są indywidualnie do zgryzu pacjenta na podstawie wycisków, a potem odlewane są również z giętkiego, przezroczystego tworzywa. Taki aparat należy nosić 24 godziny na dobę z wyjątkiem jedzenia i mycia zębów. Natomiast aparat sam w sobie ma taki charakter, że można go wyjąc i to go różni od aparatu stałego.